A Fülesbagoly Tehetségkutató-sorozat két új eseménnyel bővül idén. Fülesbagoly Beat egy hip-hop tehetségkutatót foglal magába, a Fülesbagoly Kid pedig kizárólag 18 éven aluliaknak szól. Utóbbi rögtön két kategóriában zajlik majd, és fókuszál a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalokra. A szervezők idén nagy hangsúlyt fektetnek az edukációra, és...
Liana: "Az új dalokkal együtt mi is megújulunk"

A 2022 óta aktív, soul, pop, klasszikus- és népzenei jegyekkel építkező Liana munkásságával elsőként akkor találkoztam, amikor 2023-ban megnyerték a Fülesbagoly tehetségkutatót. A Hangfoglaló Induló előadói alprogram 11. évadának egyik támogatott produkciója 2023 tavaszán adta ki Harmatszülte EP-jét, majd tavaly megjelent Erdők, lépcsők, csillagok című első lemezük. A csapattal többek között július közepén találkozhat a nagyérdemű a Campus fesztiválon, márciusban pedig a Szimpla-ban adnak koncertet. Íme egy villáminterjú a formáció két tagjával, Kató Lillával (ének), valamint Lukács Lászlóval (billentyű).
Mikor éreztétek azt először, hogy zenével szeretnétek foglalkozni?
Lackó: Nem emlékszem egy ilyen konkrét eseményre, ennek az lehet az oka, hogy gyerekkorom óta szerves része az életemnek a zene.
Lilla: Hasonlóan vagyok ezzel a témával én is, mindig körbe lengett a zene, és valamilyen formában ott volt velem. Nagyon kicsi koromban rengeteget fantáziáltam különböző zenékre. Amikor elindult egy szám, egyből történeteket, világokat képzeltem el arra, amit hallottam. Ahogy nőttem, átváltott ez az egész egy lelki, terápiás eszközzé. Kamaszkoromban a zenehallgatásba tudtam belelevezetni az érzelmeimet. Végül ez formálódott át egy eleinte csak befele irányuló tevékenységből kifele áramló, kifejező eszközzé.
Volt valaki, aki felhívta a figyelmeteket a tehetségetekre? Vagy megerősített abban, hogy ez az utatok?
Lackó:Senki! Véletlen volna? Aligha!
Lilla: Azt hiszem, a legelső ilyen szituáció egy néptánc órán volt, amikor még alsós voltam. Egy karikázóban kellett előénekelnem az első sorokat, és kifejezetten jól fogadta a közönség, meg a néptánc tanár is.
Már márciust írunk ugyan, de hogyan értékelitek a 2024-es évet karrier szempontból?
Lackó: Bámulatos esztendős volt, főleg úgy, hogy a zenekar csupán a második életévében járt. Nyitottuk az évet egy A38-as koncerttel a Bagossy Brothers Company vendégzenekaraként, játszottunk a Pontoonon, ami nekem, amióta a fővárosban élek egy bakancslistás hely volt fellépés szempontjából. Felléptünk a Művészetek Völgyében, aztán Rúzsa Magdi vendégeként játszhattunk a Budapest Parkban. Ősszel megjelent az első nagylemezünk, az Erdők, Lépcsők, Csillagok, amit még aznap bemutattunk Pécsen, majd Budapesten is.
Lilla: Fantasztikus, bőven termő év volt. Azon vagyunk, hogy ilyen lendülettel menjünk tovább és még tovább.
Ti lettetek a Hangfoglaló alprogram egyik támogatott produkciója. Milyen gondolatok, érzések kavarodnak bennetek ennek kapcsán?
Lackó:Nagyon boldog vagyok, hogy bizalmat szavaztak a zenekarnak. Igyekszünk a lehető legjobban élni a lehetőségekkel.
Lilla: Örülök és hálás vagyok. Alig várom, hogy neki lássunk a munkának!
Nemrégiben bizonyíthattatok a Hangfoglaló Minifeszten is. Hogyan emlékeztek vissza erre az estre?
Lilla: Nagyon jól, jól éreztem magam a saját koncertünk alatt is, utána pedig nagyon szuper volt meghallgatni a többieket is, barátkozni egymással.
Lackó:Az oklevélátadás után az este folyamán mi is játszottunk 30 percet, aztán találkoztunk a mentorunkkal. Jó hangulatú est volt, örülök, hogy van arra lehetőség, hogy a zenekarok és a közönség is egy helyen tudjon találkozni minden Hangfoglaló által támogatott produkcióval egyetlen éjszaka folyamán. Három színpadon folytak a koncertek váltásban, gyakorlatilag, akinek kedve volt, az az összes koncertet végig tudta nézni.
Mire számíthatunk tőletek a közeljövőben?
Lackó: Március 15-én tartunk egy igazi, hosszú, hangoskodós koncertet a Szimplában, utána pedig az új dalokat és dalötleteket próbáljuk ráncba szedni.
Lilla: Az új dalokkal együtt mi is megújulunk kicsit, önreflektáltunk magunkra az eddigi működéseink, megjelenéseink kapcsán. Szeretnénk folyamatosan fejlődni, reagálni a minket körülvevő történésekre.
Van olyan hazai előadó, aki inspirációt, példát jelent számotokra? Ki az? Miért? Kivel dolgoznátok együtt szívesen (akár közreműködés)?
Lilla: Sokan vannak, ráadásul nagyon különböző műfajokat képviselnek azok, akik inspirálnak. Ott van a Ghymes, az Ethnofil, majd az Odd ID néven futó zenekar. Oda vagyok a hangzásvilágukért, lüktetésükért. A Blahalouisana is teljesen magával tud ragadni, Schoblocher Barbara frontemberi-, énekes vonatkozásban is igazi példa számomra. Legelső gyerekkori példaképem Herczku Ágnes volt, megtiszteltetés lenne, ha egyszer énekelhetnék vele.
Lackó: A kortárs hazai előadók közül nekem nagyon tetszenek Barkóczi Noémi szövegei, teljesen a világom az a fajta őszinteség, ami a dalszövegeiben van. Vele például bármikor dolgoznék.
A cikk elkészülését a Nemzeti Kulturális Alap és a Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Programiroda támogatta.
szerző: Hatos Niki
Május 31. és június 8. között kerül megrendezésre Magyarország legnyugatibb és egyben legújabb fesztiválja. A SopronFest hetvenöt helyszínen sok száz eseménnyel készül, többek között PodcastFest, gasztronómiai és irodalmi programok várják a Sopronba látogatókat.
Japán egyik legnépszerűbb, emo, alternatív rock és pop hatásokkal építkező zenekara, a 20 éve aktív One Ok Rock (Taka, Toru, Tomoya, Ryota) tavalyi világkörüli turnéja során szinte mindenhol teltház előtt játszott.