Minden idők egyik legnagyobb hatású, 163 éve született festőjének világába pillanthatnak be az érdeklődők május 19-től a BOK Csarnokban. Gustav Klimt már életében is a közönség kedvence volt, most pedig a Z- generációs tiktokerek éppúgy rajonganak érte, mint a bécsi Belvedere múzeum kifinomult látogatói.
Tíz évig írta új regényét Marina Sztyepnova

A Moszkvában élő lapszerkesztő, műfordító, író első regénye, A sebész 2005-ben jelent meg. Marina Sztyepnov azóta olyan nemzetközileg jegyzett regényeket alkotott meg, mint a 2011-ben publikált Lazar asszonyai, vagy éppen a 2014-es Város a szakadék szélén.
Sztyepnova rendkívüli női sorsokkal, fájdalmas szerelmekkel, sorsfordító döntésekkel építkező A kert regénye 2020-ban jelent meg orosz nyelven, magyarul pedig Teleki Anna kiváló fordításában, az Európa kiadó gondozásában olvashatjuk. Az írónő ebben a szépirodalmi kötetében a tizenkilencedik századi Oroszországba repít vissza minket. A szerző költői- nyelven és érzékenységgel megírt könyve a legszebb Tolsztoj- regényeket idézi, világábrázolásában, gondosan kidolgozott mondataiban és a női főszereplők történeteiben is.
A kert fülszövege:
"Pétervárról, a cár közvetlen közeléből vidékre, Voronyezs melletti birtokára vonul vissza Borjatyinszkij herceg és hercegné, hogy ottani kastélyuk és az azt körülvevő gyönyörű kert nyugalmát élvezhessék, egyben kihűlt kapcsolatuk újjáélesztésére fókuszálhassanak. Az utóbbi váratlanul jól sikerül: a hercegnő egy kislányt szül, aki néhány év múlva lázongó, a társadalmi szokásokba sehogy sem illő viselkedésével alaposan felforgatja a korábban sem ideális, de legalább annak látszó családot. A lány, Tuszja az első perctől más, mint a környezete: szabadságra és függetlenségre tör, lányként, majd nőként olyan jogokat szeretne, amelyek a tizenkilencedik századi Oroszországban elképzelhetetlenek. Öltözködésével, hajviseletével, párválasztásával és tudásvágyával is már-már megoldhatatlan feladványok elé állítja családját. Törekvéseiben egy ugyancsak különleges szövetségesre lel a család csupa szív orvosában, akit apjaként tisztel, és akivel úgy tud veszekedni, ahogy egy lány csak az apjával tud."
"Diáklázadások, nyugtalanság, az állam és a társadalom viszonya, kölcsönös elégedetlenség, elnyomás... Minden hasonló. A 19. század végére Oroszországban egyesek palotákban, elképzelhetetlen fényűzésben éltek, míg mások az értelem határain túl, hihetetlen szegénységben. Egyikük sem tudott egymás szemébe nézni. Minden tárgyalási kísérlet a csendőrökkel való dulakodásba torkollott. Nagyon is ismerős számunkra." - mondta el a szerző egy interjúban.
szerkesztette: Hatos Niki
A kőszívű ember fiai, az És mégis mozog a Föld, Az arany ember és a Szegény gazdagok csak néhány olyan megkerülhetetlen mű a magyar irodalomból, melyeket a 200 éve született Jókai Mór írt. A Jókai 200 kulturális évad részeként a DUE Médiahálózat országos edukatív vetélkedőt indított. A Nagy Diák Jókai Teszt az író rendkívül gazdag pályafutásával...
Magyarországra érkezik a világ egyik legkeményebben turnézó bandája, a Halestorm. A Lzzy és Arejay Hale testvérek gyermekkori álmaként indult produkciónak akad olyan éve, amikor 250 koncertet is adnak. Május végén az Iron Maiden előtt melegítik be a nagyérdeműt, ám november 6-án saját bulival is visszatérnek, mégpedig a Barba Negrába.