Minden idők egyik legnagyobb hatású, 163 éve született festőjének világába pillanthatnak be az érdeklődők május 19-től a BOK Csarnokban. Gustav Klimt már életében is a közönség kedvence volt, most pedig a Z- generációs tiktokerek éppúgy rajonganak érte, mint a bécsi Belvedere múzeum kifinomult látogatói.
Szókimondó, őszinte anyag lett ByeAlex van1szektám EP-je

ByeAlex új megjelenése, a van1szektám továbbra is hozza azt a sajátos stílust, amit valószínűleg más előadótól nem tudnék befogadni. Tőle azonban olyannyira szeretem, hogy az eltelt közel 10 év során, mióta követem Alex zenei munkásságát, alig akadt olyan száma, közreműködése, projektje, amelyet ne éreztem, ne kedveltem volna az első pillanattól kezdve.
Hű olvasóimnak nem okozok meglepetést, elfogult leszek ezzel a friss-ropogós anyaggal is. Az öt dalos kislemez zeneileg valóban sokszínű (köszönhető ez Somogyvári Daninak is), érezhető rajta a folyamatos megújulás, a kísérletező hangszerelés. Hangulatában nosztalgikus, szövegileg hatásos, erős, főhősünk időnként pofátlanul költői sorokkal, máskor pedig már-már provokatív gondolatokkal tör előre.
Az EP a rock, metálos jellegű tesla-val indul, ami nem csak koncerteken nyújthat komoly zúzdát, de lemez/zenehallgatás során is képes felrázni az embert. Kiemelten imádom benne a gitárt. Őrület!
A tesla-t követi a lassabb, melankolikus priluki olyan témákkal, mint az ukrán cigi, a fiatal lányok, az egykori gyerek-, tini-, fiatal felnőttkor a mezítlábas nyarakkal, a kapukon való kiszökéssekkel, a szaladó évekkel. Ez a dal számomra nagy segítség abban, hogy még jobban megéljem a jelent, az élményeket, a behatásokat, amik érnek.
Erre a flow-ra dob rá még egy lapáttal a harmadik szerzeményként érkező egyetlen feat, a filo oldalán megalkotott unoma. Röviden tömören: lelkünk egyik legveszélyesebb gyilkosa az unalom, főleg akkor van baj, ha az ember már magát is unja.
A negyedik track a miérthiszimindenki?, ami remek görbetükör mindenki (ismétlem: min-den-ki) számára. Alex fókuszában ezúttal a kapcsolatok, az önismeret, egymás kritizálása, valamint az áll, hogy időnként azt bántjuk meg, akit igazán (vagy a legjobban) szeretünk. Tovább színezik még a szerzeményt a különböző kommentek is, amelyekben az előadót savazzák a szerzők, és például szerfogyasztóként jellemzik, csak mert van bátorsága másnak, különcnek, egyéniségnek lenni.
Az EP a legmeghatóbb, a leginkább szívhez szóló számmal, a diófa-val zárul, amelyben Alex elsősorban nagymamájához szól. Nehéz lenne egyetlen kedvencet választanom erről a munkáról, de az biztos, hogy jelenleg alapjaiban határozza meg napjaim gondolatiságát elvesztett nagymamám hiánya, így talán ez az a dal, ami a legjobban megérintett, a bőrőm alá kúszott. A szerzemény nagy fűszere, hogy hallgatása során olyan érzésem támad, mintha Alex a naplójából olvasna fel nekünk, olyan emlékekkel, mint az első szerelmek, a szülei munkájának elvesztése, a gyökerei, ugyanakkor egyes sorok szerenádként értelmezhetőek a közönség irányába.
Igényes, változatos zenei anyag lett a van1szektám, ami tökéletes folytatása ByeAlex tavaly megjelent egy se sláger, zekő kislemezeinek. Szeretem, hogy akadnak visszatérő témák, vagy olyan elemek, mint az előadó "olyat mondok" ismertetőjegye. A van1szektám egy újabb bizonyíték arra, hogy tökéletesen megfér
egymás mellett a keserédes múltidézés és a jelenre való reflektálás.
értékelés: 6/6
írta: Hatos Niki
A kőszívű ember fiai, az És mégis mozog a Föld, Az arany ember és a Szegény gazdagok csak néhány olyan megkerülhetetlen mű a magyar irodalomból, melyeket a 200 éve született Jókai Mór írt. A Jókai 200 kulturális évad részeként a DUE Médiahálózat országos edukatív vetélkedőt indított. A Nagy Diák Jókai Teszt az író rendkívül gazdag pályafutásával...
Magyarországra érkezik a világ egyik legkeményebben turnézó bandája, a Halestorm. A Lzzy és Arejay Hale testvérek gyermekkori álmaként indult produkciónak akad olyan éve, amikor 250 koncertet is adnak. Május végén az Iron Maiden előtt melegítik be a nagyérdeműt, ám november 6-án saját bulival is visszatérnek, mégpedig a Barba Negrába.