Janet Gruber: "Azonnal tudtam, hogy ennek így kellett lennie"

2025.03.08

Aki szereti a soul, trap, R&B, hiphop és pop elemekkel fűszerezett zenei finomságokat, az bizonyára belekóstolt már Janet Gruber végtelenül színvonalas munkásságába. A Hangfoglaló Induló előadói alprogram 11. évadának egyik támogatott produkciójával legutóbb februárban beszélgettünk, és már akkor megemlítette tegnap debütált újdonságát, a Szellem-et, ami egy közreműködést jelent Ótvar Pestis oldalán.

Mit gondolsz Ótvar Pestis munkásságáról? Miért pont vele működsz együtt?
Már igen régóta követem Ótvar Pestis munkásságát, mindig az egyik legértékesebb magyar rappernek tartottam őt. Elképesztő szövegei vannak, nagyon jó a flowja, gyakorlatilag bármilyen zenére el tudnám őt képzelni. Szeretem, hogy van benne egy hatalmas adag nyitottság, valamint azt is, ahogy érződik rajta, hogy végtelen mennyiségben ömlik ki belőle a zene. Iszonyatosan jófej, szerintem sokkal több ilyen arc kellene itthon a zeneiparba. Amikor kiposztoltam egy Insta sztorimba a Szellem demómat, rám írt, hogy nagyon tetszik neki és valamikor csinálhatnánk közösen is valami hasonlót. Így kezdődött a közös munka.
Mit tudhatunk a Szellem történetéről, alkotásai folyamatáról?
Még tavaly kezdtem el írni, mert megihletett ez a beat. Konkrétan egy nap alatt megvoltam a szöveggel. Utána csücsült még egy picit a fiókban. Eredetileg nem featnek szántam, de amikor Ótvar Pestis reagált a sztorimra, azonnal tudtam, hogy ennek így kellett lennie, és az lenne a legjobb, ha konkrétan erre a dalra ugrana be mellém. Átküldtem neki az alapot, nem sokkal később küldött rá egy száz százalékig patika, tökéletes verzét, amit az első másodperctől imádok.
A vizuális megerősítést, klipet milyen koncepció mentén készítettétek el? Miért szeretsz Földházi Lilláékkal dolgozni?
Földházi Lilla egy nagyon kedves barátom, már az Apám szemével klipet is vele, illetve Váradi Fannival és Földházi Ákossal forgattuk közösen. Imádtuk a végeredményt, így nem volt kérdés, hogy kivel indulunk neki a következő klipforgatásnak. Lilla mindig nagyon jól beérzi a vibeokat a daloknál, kivétel nélkül a legnagyobb precízséggel, alázattal dolgozik, odafigyelve arra, hogy az elképzeléseinket a lehető legtökéletesebben megvalósítsuk. Mindezek mellett hab a tortán, hogy emberileg is nagyon szeretek vele és a csapatával dolgozni. Lillának durván pro vizuál érzéke van mindenhez. Azonnal tele van ötletekkel és átlátja azt, hogy mit hogyan kellene csinálni. Többször voltak már vele fotózásaink is, minden alkalommal gyönyörű képeket csinált.
A Szellemnél az elejétől tudtuk, hogy valamilyen sötét színvilág fog a dalhoz passzolni, nem egy napfényes cityben gengelés. Ezt követően Lilláék bedobták ezeket az industrial helyszín ötleteket, amiket azonnal, szerfelett beflesseltünk mi is. A színek és a fátyolok pedig a dal levegős, mégis erős hangulatát támasztják meg.

A cikk elkészülését a Nemzeti Kulturális Alap és a Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Programiroda támogatta.
szerző: Hatos Niki    

Minden idők egyik legnagyobb hatású, 163 éve született festőjének világába pillanthatnak be az érdeklődők május 19-től a BOK Csarnokban. Gustav Klimt már életében is a közönség kedvence volt, most pedig a Z- generációs tiktokerek éppúgy rajonganak érte, mint a bécsi Belvedere múzeum kifinomult látogatói.

A kőszívű ember fiai, az És mégis mozog a Föld, Az arany ember és a Szegény gazdagok csak néhány olyan megkerülhetetlen mű a magyar irodalomból, melyeket a 200 éve született Jókai Mór írt. A Jókai 200 kulturális évad részeként a DUE Médiahálózat országos edukatív vetélkedőt indított. A Nagy Diák Jókai Teszt az író rendkívül gazdag pályafutásával...

Magyarországra érkezik a világ egyik legkeményebben turnézó bandája, a Halestorm. A Lzzy és Arejay Hale testvérek gyermekkori álmaként indult produkciónak akad olyan éve, amikor 250 koncertet is adnak. Május végén az Iron Maiden előtt melegítik be a nagyérdeműt, ám november 6-án saját bulival is visszatérnek, mégpedig a Barba Negrába.