Cibi: "Nagyon szeretem a hazai underground közeget, tele van zseni előadókkal, alkotásokkal"

2025.02.17

A felvidéki származású, mindössze 29 éves Cibit sokáig sportolói célok vezérelték, vizilabdázott és küzdősportolt. Aztán a covid-járvány alapjaiban rengette meg világát, azóta nagyobb figyelmet szentel a művészeteknek, digitális rajzokat és drum and bass, house, techno, pop, és rap jegyekkel építkező zenéket készít, melyeket futurisztikus hatásokkal fűszerez. Cibi a Hangfoglaló Induló előadói alprogram 11. évadának egyik támogatott produkciója, így az évet a január 22-én megrendezésre került Hangfoglaló Minifeszten indíthatta. Mostani interjúnkban többek között erről, kedvelt előadóiról, valamint terveiről beszélgettünk.

Mikor érezted először, hogy szeretnél zenével foglalkozni?
Az első dalaim (kám4, valóság, VIP) 2022-ben jelentek meg ugyan, ám ekkor még nem terveztem el, hogy zenével fogok foglalkozni. Egyszerűen csak olyan elfoglaltságnak tartottam, ami kikapcsol és szórakoztat. Még abban az évben megvolt az első koncertem, hazai pályán, felvidéken, ahová sok ismerősöm és barátom eljött támogatni. Az első koncertem után erős bíztatásokat kaptam a környezetemtől és a családomtól arra vonatkozóan, hogy érdemes továbbfejlesztenem a projektet. Így született meg bennem is a "mi lenne ha" érzés,gondolat.
2023-ban poénból elküldtem a demóimat kedvenc produceremnek (Beatrick), akivel elkezdtük a közös munkát és megcsináltuk a sci-fi című zenémet. Ezt a dalt elkezdtem erőteljesen osztani a közösségi médiában, és relatíve rövid időn belül sok emberhez eljutott, valamint egyre több és több bíztató visszajelzés kezdett érkezni hozzám idegenektől. Ezután a zene után döntöttem úgy, hogy tényleg érdemes ezzel foglalkoznom.

Volt konkrét személy, akire kiemelten emlékszel, hogy felhívta a figyelmed a tehetségedre? Vagy megerősített abban, hogy ez az utad?
A legnagyobb löket az volt, hogy egy olyan producerrel dolgozhatok együtt, akinek nagyon szeretem a munkásságát és hallgatom, követem őt. Ezen kívül a baráti társaságom és a családom is hisz a projektben az elejétől kezdve.

Nemrégiben megjelent az EDMTRIP lemezed, 17 számmal. Mesélj az alapkoncepcióról! 
Az alapkoncepcióm az volt, hogy egy olyan alkotást hozzunk létre, amely a hallgatót egy képzeletbeli világba repíti. Egy valódi utazás, ahol minden zenének megvan a sajátossága és karaktere. Minél több stílus vegyítése és kipróbálása volt a célom. Drum and bass, techno és house műfajok vegyítve pop/rap-el és ezeknek tényleg minden variációja. Szeretek storylineok mentén haladni egyes dalszövegekben. Tehát, nem mindig kapok fel egy komolyabb témát, van, hogy csak egy buliról, egy kellemes emlékről írok, de ilyenkor is arra törekszem, hogy legyen valami mondanivaló elrejtve a szövegben. Például éneklek gazdasági témákról, ugyanakkor korábbi partis emlékeket is szeretek dalba foglalni, mert igazán át tudom érezni a pillanatokat, érzéseket írás és előadás közben is.

Te lettél a Hangfoglaló alprogram egyik támogatott produkciója. Milyen gondolatok, érzések kavarodnak benned ennek kapcsán?
Azt tapasztaltam, hogy a Hangfoglaló programnál őszintén a zenészek támogatása a cél, és nagyon pozitív hozzáállást látok minden tekintetben. Nagyon örülök, hogy jelentkeztem, és még annál is boldogabbá tesz, hogy támogatott előadó lehetek. Úgy érzem, nagyban segíthet a karrierem előrehaladásában és a megfelelő céltudatos emberekkel való találkozásban. Amióta kiválasztottak, már ez alatt a pár hét alatt nagyon sokat kaptam.

Nemrégiben bizonyíthattál a Hangfoglaló Minifeszten is. Hogyan emlékszel vissza erre az estre?
Ez egy nagyon kellemes hangulatú koncert volt a Turbina Bistroban. Először kicsit tartottam a helyszíntől, ugyanis általában energikus koncerteket szoktam előadni, ahol számítok a fénytechnikára és az erőteljes hangzásra, így nehezen tudtam elképzelni ezt az estét. Végül minden jól alakult, úgy érzékeltem, hogy a közönség élvezte az előadást, ahogyan én is. Kimondottan jó érzéseim voltak az estét követően.

Mire számíthatunk tőled a közeljövőben?
Idén szeretnék minél több előadóval közös alkotást létrehozni. Az új albumomon dolgoztam először más produkciókkal és úgy érzem, ez új kapukat nyitott meg nálam. Minél több szerzeményben szeretnék megjelenni, minél több komoly bulit csinálni, fejleszteni a produkcióm. Szeretnék kisebb projekteket megvalósítani EP formájában, jövőre pedig jöhet a következő album. Szeretnék sok stílusban kísérletezni, sok emberhez eljutni és pozitívan befolyásolni a mindennapjaikat a zenémmel.

Van olyan hazai előadó, aki inspirációt, példát jelent számodra? Ki az? Miért?
Nagyon szeretem a hazai underground közeget, tele van zseni előadókkal, alkotásokkal. A Wavy-s formációt nagyon szeretem, imádom azt a művészetet, egyediséget, amit ők képviselnek, nagyon rezonál velem. Beton.Hofi zenéit is szeretem, a Playbániá-ról szerintem minden dalt szóról-szóra tudok. A Playbánia konkrétan inspirált arra, hogy zenével kezdjek foglalkozni.
Gege munkásságát is kedvelem, főleg az Út album az, ami kimondottan megragadott. Bongort nagyon-nagyra tartom, így kimondottan sokat jelentett számomra, hogy az albumon a Szív Utca közös alkotáson együtt dolgozhattunk. Jaber az elejétől kezdve támogat, tanácsokkal lát el, ami sokat adott, vele is szívesen dolgoznék. Igazából több stílusirányzatból és kategóriából van jó pár előadó, akivel nagyon szívesen alkotnék közösen, remélem, sok meg is valósul ezek közül.

Szeretnél élőben találkozni az előadóval? Akkor március 27-én látogass el a Turbinába, ahol igazi túlélő show-ra számíthatsz a táncparketten!

A cikk elkészülését a Nemzeti Kulturális Alap és a Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Programiroda támogatta.
szerző: Hatos Niki  

A Fülesbagoly Tehetségkutató-sorozat két új eseménnyel bővül idén. Fülesbagoly Beat egy hip-hop tehetségkutatót foglal magába, a Fülesbagoly Kid pedig kizárólag 18 éven aluliaknak szól. Utóbbi rögtön két kategóriában zajlik majd, és fókuszál a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalokra. A szervezők idén nagy hangsúlyt fektetnek az edukációra, és...

Május 31. és június 8. között kerül megrendezésre Magyarország legnyugatibb és egyben legújabb fesztiválja. A SopronFest hetvenöt helyszínen sok száz eseménnyel készül, többek között PodcastFest, gasztronómiai és irodalmi programok várják a Sopronba látogatókat.

Japán egyik legnépszerűbb, emo, alternatív rock és pop hatásokkal építkező zenekara, a 20 éve aktív One Ok Rock (Taka, Toru, Tomoya, Ryota) tavalyi világkörüli turnéja során szinte mindenhol teltház előtt játszott.