Ismerd meg Bohumil Hrabal életművét!

2025.03.19

Sokan a cseh életöröm és humor megéneklőjének tartják Bohumil Hrabalt (1914–1997). Írásai mindig aktuálisak, szórakoztatóak, szereplői időtállóak, az író humora a világ változása mentén folyamatosan újraértelmezhető, így kiadványait a rajongók olyan könyveknek tartják, amelyekhez újra és újra vissza kell térniük. A cseh irodalom egyik legismertebb és legnépszerűbb alakjának több műve film alapanyaga lett, ilyen például A Sörgyári capriccio, a Szigorúan ellenőrzött vonatok és az Őfelsége pincére voltam

Életműsorozat az Európa Kiadó gondozásában Bohumil Hrabaltól:
Túlságosan zajos magány
Fordította:
Varga György
Hrabal világszerte talán legnépszerűbb és legnagyobb visszhangot keltő műve. Hőse, Haňt'a egy papírzúzdában dolgozik, és beleolvasva-belenézve a halálra ítélt irományokba csak ámulhatunk a rengeteg okosságon, szépségen, amit az emberi tudás és képzelet teremteni képes. Mellette – mi mást is tehetne? – vadul vedeli a sört, hogy legyen ereje elvégezni a munkáját...

Én és a macskáim
Fordította:
V. Detre Zsuzsa
Az Én és a macskáim című, rövidebb írásokat tartalmazó kötet Hrabal életének és írói pályájának két meglehetősen eltérő, ám fontos korszakába enged bepillantást. A súlyos autóbalesete után, 1983 őszén íródott Kisautó a lábadozás nehéz, mégis reményteli korszakában született és Kresót, a számára otthont jelentő helyet idézi meg: az erdőt, a macskákat és legfőképpen nem sokkal később elveszített feleségének, Eliškának humorral, szeretettel ábrázolt alakját. A kötet másik felét alkotó hat írás Hrabal rendszerváltástól a kilencvenes évek közepéig terjedő utolsó, egyre komorabb és végül tragikus hallgatásba, csendbe forduló írói korszakának terméséből válogat.

Négy kisregény
Fordította: Efraim Israel (Hap Béla), Zádor András, Hosszú Ferenc
A Sörgyári capriccio 1970-ben született. Hrabal a boldog időket örökíti meg benne, azokat az éveket, amikor ő még csak szerelmes gondolatként motoszkált az anyja fejében. Megeleveníti Nymburkot, a városkát, ahol megállt az idő, és annak furcsa, mégis szerethető karaktereit.

A Szigorúan ellenőrzött vonatok története a második világháború utolsó napjaiban egy cseh kisváros vasútállomásán játszódik, ahol egy különös társaság verődött össze. Ebbe a kisszerű, ám a háborús körülmények között mégis idillinek tetsző világba robog bele egy lőszerszállító katonai szerelvény, amelynek felrobbantására Milos, a sikertelen öngyilkossága után újra szolgálatra jelentkező ifjú forgalmista vállalkozik.

Akinek Pepin bácsi szövegeiből soha nem elég, az most megtalálja a számítását. A Táncórák idősebbeknek és haladóknak egyetlen mondatból álló monológ, amelynek végén nem egy, hanem három pont van, mintha csak levegőt venne a bácsi...

A Bambini di Praga 1947 életteli leírásaiban a férfiak mindent a nők miatt csinálnak vagy követnek el, a nők miatt, akik Hrabal szemében – ha józanul, ha elázva – minden körülmények közt hölgyek.

Minden idők egyik legnagyobb hatású, 163 éve született festőjének világába pillanthatnak be az érdeklődők május 19-től a BOK Csarnokban. Gustav Klimt már életében is a közönség kedvence volt, most pedig a Z- generációs tiktokerek éppúgy rajonganak érte, mint a bécsi Belvedere múzeum kifinomult látogatói.

A kőszívű ember fiai, az És mégis mozog a Föld, Az arany ember és a Szegény gazdagok csak néhány olyan megkerülhetetlen mű a magyar irodalomból, melyeket a 200 éve született Jókai Mór írt. A Jókai 200 kulturális évad részeként a DUE Médiahálózat országos edukatív vetélkedőt indított. A Nagy Diák Jókai Teszt az író rendkívül gazdag pályafutásával...

Magyarországra érkezik a világ egyik legkeményebben turnézó bandája, a Halestorm. A Lzzy és Arejay Hale testvérek gyermekkori álmaként indult produkciónak akad olyan éve, amikor 250 koncertet is adnak. Május végén az Iron Maiden előtt melegítik be a nagyérdeműt, ám november 6-án saját bulival is visszatérnek, mégpedig a Barba Negrába.