Ugrás a fő tartalomra

BEST OF 2024: Ezek voltak a kedvenc könyveim

A BSIDE idén zenei oldalból kulturális portállá alakult át, ennek köszönhetően már nem csak muzikális BEST OF anyagokkal jelentkezem. Ez a cikk például a 2024-es kedvenc olvasmányaimat tartalmazza, azokat a szórakoztató irodalmakat, amelyek a legfelemelőbb élményeket adták, illetve azokat a társadalomtudományi írásokat, amelyekből a legtöbbet tanultam.

Az elmúlt öt éved szokásainak eredménye vagy ma. Legalábbis ezt állítja Luca Mazzucchelli, pszichológus, pszichoterapeuta, vállalkozó, aki Az 1% ereje, - Avagy hogyan hozd ki magadból a legjobbat a szokásaid révén könyv szerzője. A szokások felvehetők, tanulhatók, fejleszthetők, elhagyhatók. Mindebben segít a Partvonal Kiadó által gondozott, közérthető kötet. Abban, hogy megértsük a szokások alapjait, természetét, és hogy gyakorlati feladatokkal, módszerekkel tegyünk azért, hogy napról-napra közelebb lépjünk önmagunk legjobb változatához.
Mazzucchelli három évvel az eredeti könyv megjelenése után kiegészítette pár gyakorlati, elméleti eszközzel a kiadványt, amelyek tovább fokozzák az írás hatását, a változást elősegítő erejét. A négy részre tagolt kiadványban esettanulmányokat és inspiráló példákat kapunk a szerzőtől, aki időről-időre saját szokásait is górcső alá veszi. Az 1% elvét végtelenül röviden úgy foglalnám össze, hogy könnyebb napi egy új célt meghatároznod, mint húszat. Vagy egyszerűbb öt percet írnod a regényedet, mint órákon át gyűrnöd egy fejezetet. A célok kitűzésekor nem szabad túl magasra tennünk a lécet, de túl alacsonyra sem. Tele vagyunk eszközökkel, amelyek megkönnyíthetik az életünket, de csak akkor fogjuk észrevenni őket, amikor készen állunk rájuk. Az olvasás során felismertem a környezetünk fontosságát, hatásait a szokásainkra, de többek között a szokáshurok fogalmával is megismerkedtem. 
NEKED AJÁNLOM: Ha szeretnél tenni azért, hogy önmagad legjobb változatává válhass, és szükségét érzed egy kis plusz erőnek, tudásnak.

Bevallom, az én olvasási szokásaimra is hatással van a világ alakulása. A percenként hozzám érkező rengeteg információnak köszönhetően rövidtávú memóriám kihívásokkal küzd, illetve megcsorbult azon oldalak mennyisége, amelyeket egyhuzamban elolvasok. Így hát nagy meglepetés volt számomra, hogy alig fél nap alatt kiolvastam Illés Krisztina 271 oldalas újdonságát, a Kifosztottak-ot. Persze nem véletlenül alakult így. Ez a nyolc fejezetből álló regény ismét minőségi utazást jelent a lélek mélységeibe.
Amikor azt halljuk, hogy "kifosztás", akkor elsősorban az anyagi veszteségek jutnak eszünkbe, pedig napról-napra fordulnak elő olyan történések, amikor érzelmileg fosztanak meg bennünket. Elveszik a múltunkat, az álmainkat, a jövőképünket, átformálják érzelmeinket. Ezt a hangulatot járja körbe a Papírusz Book kiadó által gondozott írás. Ugyan egy férfi (Gesu), valamint egy nő (Dalma) történetét foghatjuk a kezünkben, de a kiadvány minden szereplője kulcsfontosságú. Főhőseink környezetüknek hála a felszínen maradnak, de a mélyben magyarázatokra, bizonyítékokra vágynak. Élet-, lélekmentő az, amikor olyanok vesznek körbe bennünket, akik folyamatosan drukkolnak értünk, akik meglátnak, meghallanak, megkérdeznek bennünket. Ezt az irányt formálják meg az élethű regény kiválóan kidolgozott karakterei. Az olvasás során olyan témákkal foglalkozhatunk, mint a gyász, az igaz barátság, az önzetlen segítség, az örökbefogadás, a megérzések, a nyitottság, a tudatos elfojtás, a funkcionális analfabétizmus, valamint a megbékélés múltunkkal, jelenünkkel, önmagunkkal.
NEKED AJÁNLOM:
- Ha szereted a szépirodalmi regényeket.
- Ha szereted azokat a történeteket, ahol karakterfejlődésekre kerül sor. 
- Ha szeretnél belelátni abba, hogy a rokonságunk, a környezetünk milyen hatással van a személyiségünk formálódására, az életünk alakulására.
- Ha érdekelnek a kacifántos lelki folyamatok.

Mörk Leonórát egy ideig a Jaffa kiadó kommunikációs feladatokkal foglalkozó munkatársaként ismertem. Aztán 2022-ben olvashattam az első általa jegyzett kötetemet, ami A porcelánlány volt. Ezt követte tavaly az Asszonyom, édes úrnőm, majd a Szentjánosfű.
Legutóbb pedig a szórakoztató, romantikus, új kiadású Holdfény szonáta művével töltöttem időt, amelyben 23 fejezen át kísérhetjük végig a világhírű osztrák zongoraművész, Alexander Thiemann, továbbá Bodrogi Eszter magyar orvos megismerkedését, közös életszakaszát. Eszter messziről, egészséges lelkesedéssel követi figyelemmel a klasszikus zene sztárjának pályáját, időnként hangversenyein is részt vesz, míg egy drámai fordulat következményeként személyesen is megismerik egymást. Ugyanis Eszter lesz az, aki megmenti az előadó karrierjét. Nem csak azt...
A valósághű páros közös nyomozásba kezd egy elveszettnek hitt Mozart-kézirat ügyében, ám eközben nem csak a múlt tárul fel előttük. Az üdítő, elevenen élő képivilágot nyújtó, választékosan megfogalmazott könyvvel ismét olyan helyeken jártam, amelyek alapvetően nem keltenék fel az érdeklődésem, ám Leonóra tálalásában sokkal izgalmasabb lehetőségekké váltak a szememben. Ilyen volt Berlin, Salzburg, Anif, Dorfgastein, valamint Bécs.
A Holdfény szonáta esetében kiemelten kedveltem azt, ahogy a szerző megmutatta egy világhírű művész érzékeny, emberi oldalát, valamint, hogy ez a fajta ismertség nem csak kapukat nyit meg az előadó előtt, de bizony kalitkába, ketrecbe is zárhatja. Leonóra szokás szerint alapos kutató munkát végzett, számos történelmi tényt, kulturális-, gasztronómiai információt rejt el a sorok között. Az írás egyszerre szívmelengető, elegáns, ugyanakkor jó ízlésű humorban sincs hiány.
NEKED AJÁNLOM:
- Ha szereted a több idősíkon zajló könyveket.
- Ha fontosnak tartod őseinket, a hagyatékunkat.
- Ha szeretsz utazni, kirándulni.
- Ha kedveled a szórakoztató szépirodalmi írásokat.

Jelentős világsikereket élt meg Lucy Score sorozata, amely Knockemout város lakóinak életét ábrázolja. A trilógia nemrégiben limitált éldekorált, gyűjtői kiadásban is megjelent az Alexandra Kiadócsoport jóvoltából, jómagam ekkor figyeltem fel ezekre a kötetekre. Idén az első részt jelentő Amin sosem leszünk túl történettel ismerkedhettem meg. Adott egy Knockemout nevű kisváros, ahová saját esküvőjéről megszökve tér be a csupaszív Naomi. A városban sok-sok érdekes karakter él, többek között egy magára hagyott tinédzser, egy gonosz ikertestvér, egy tündéri kutya, valamint egy barberként is dolgozó bár tulajdonos, egy megrögzött agglegény, avagy Knox. A férfi szereti játszani a rosszfiút, persze az olvasás során kiderül, hogy valójában nem az ördög gyermeke...
A romantikus sztori nem rejt magában hatalmas fordulatokat, a történés kiszámítható, mégis nagyon üdítő kikapcsolólást jelent, mert remek tempóval, olvasmányos stílusossal, jól felépített személyiségű szereplőkkel, sziporkázó párbeszédekkel, ugyanakkor végtelenül finom humorral rendelkezik. A maga 648 oldalával teljesen lekötött, egyetlen pillanatra sem unatkoztam, sőt, nem tudom megmondani, hogy mikor nevettem ennyit utoljára olvasás során. A könyvben olyan témákkal foglalkozhatunk, mint az önzőség, az önzetlenség, a segítségnyújtás, az elfogadás, a megbocsájtás, az őszinteség, az önismeret, a család, a barátság, vagy éppen a közösség.
NEKED AJÁNLOM: Ha szereted jó kislány & rosszfiú típusú írásokat. A kötet erőssége, hogy a 30-as, a 40-es, valamint az ennél is érettebb korosztályt képviselik a szereplők, akik cseppet sem gyerekesek, szánalmasak. Naomi például nem az a bugyuta csaj, aki azt várja, hogy a rosszfiú csak miatta jóvá váljon, nem az a nő, aki ezért mindent, önmagát is meghazudtolva megtesz. Valamint neked ajánlom, ha megbocsájtasz az olyan típusú könyveknek, amelyeknek a végét kissé elkapkodottnak, összecsapottnak érezheted. Ez az a kiadvány, amelynek érdemes elolvasni a szerzői levelét is, mert abban érthetjük meg igazán, hogy miért ez lett a kötet címe...

Nagy-nagy boldogságom, hogy az utóbbi években egészen aktív utazó lehetek. Hazatérve mindig a lelkemig hatol, hogy a magyar utcákon szinte csak szomorú, morcos arcokkal, türelmetlen emberekkel találkozom. Szép helyen élünk, az egyik legkülönlegesebb nyelv a miénk, gazdag a kultúránk, mégis depressziós, alkoholista, búvalbélelt nép vagyunk. „De miért?” – tettem már fel a kérdést megannyiszor mind magamnak, mind a környezetemnek. Vagy itt van a jelenleg aktuális foci EB időszaka, az ilyen sportesemények során legerősebb a nemzeti tudatunk. Aztán amikor bekövetkezik a csalódás, a zászlók eltűnnek az ablakokból, a mezeket jó mélyre eltemetjük a fiókokba… Többek között ezekre a helyzetekre ad magyarázatot, válaszlehetőséget Dr. Csernus Imre legújabb könyve.
A 23 fejezetből álló A magyar-ban a doki ismét izomból feszeget nehéz, nehéznek tűnő kérdéseket. Csernus nem okoskodik, inkább csak „hangosan” gondolkodik, időnként kissé csapongóan, ettől emberi számomra ez a kiadvány. Az olvasás során olyan témákkal foglalkozhatunk:
- mint a magyar virtus, annak eltünése.
- Hogy miért nem vagyunk büszkék a származásunkra?
- Hogy miért vagyunk örök pesszimisták, fanyalgók?
- Hogy miért mutogatunk mindig másokra, miért nem vállalunk felelőséget, miért vagyunk gyávák?
NEKED AJÁNLOM: Ez a kiadvány görbe-tükröt tart elénk, ami felhívja a figyelmet a hagyományainkra, a történelmünkre, a mentalitásunkra. Fontos lenne, hogy már a középiskolában téma legyen ez magyar-, történelem órákon, illetve, hogy az olvasás során, után beszélgetés tárgyát képezze társaságokban, közösségekben. Szükséges, hogy változtassunk a gondolkozásunkon, meglássuk, megbecsüljük az értékeket, a pozitívumokat. Itt az idő felnőni, felelősséget vállalni, fejlődni.

Frida Kahlo-t senkinek nem kell bemutatni. Vagy… Mégis?! A festőnő mára a merészség, a kreativitás példaképévé vált, akiről mindezidáig csupán Viva la vida! jelmondatát ismertem, amit egyik utolsó festményére, egy dinnye szeletre írt fel. Az elmúlt időszakban gyakran találkoztam önarcképeivel, így szerettem volna megérteni, hogy mi minden rejlik kultusza mögött.
A New Yorkban élő Arianna Davis informatív, szórakoztató, olvasmányos írása nagy segítség volt nekem ebbben. A tíz fejezetből álló Élj merészen! - Mit tanít nekünk Frida Kahlo könyv tele van sok-sok érdekességgel, az író hol Frida levelezéseiből idéz, hol pedig festményeit elemzi ki. A szerző egyértelműen rajongja kiadványa tárgyát, ez mindenképpen szimpatikus benne, illetve nagyon szerettem az igényes illusztrációkat is. Olvasási élményemet időnként azonban megakasztotta, hogy bizonyos dolgokat többször, tökéletesen ugyanúgy írt le Davis.
NEKED AJÁNLOM: Ez a kötet tökéletes választás, időtöltés lehet számodra, ha szeretnéd megismerni Fridát.

szerző: nikiahatos