Az elmúlt öt éved szokásainak eredménye vagy ma. Legalábbis ezt állítja Luca Mazzucchelli, pszichológus, pszichoterapeuta, vállalkozó, aki Az 1% ereje, - Avagy hogyan hozd ki magadból a legjobbat a szokásaid révén könyv szerzője. A szokások felvehetők, tanulhatók, fejleszthetők, elhagyhatók. Mindebben segít a Partvonal Kiadó által gondozott, közérthető kötet. Abban, hogy megértsük a szokások alapjait, természetét, és hogy gyakorlati feladatokkal, módszerekkel tegyünk azért, hogy napról-napra közelebb lépjünk önmagunk legjobb változatához.
Mazzucchelli három évvel az eredeti könyv megjelenése után kiegészítette pár gyakorlati, elméleti eszközzel a kiadványt, amelyek tovább fokozzák az írás hatását, a változást elősegítő erejét. A négy részre tagolt kiadványban esettanulmányokat és inspiráló példákat kapunk a szerzőtől, aki időről-időre saját szokásait is górcső alá veszi. Az 1% elvét végtelenül röviden úgy foglalnám össze, hogy könnyebb napi egy új célt meghatároznod, mint húszat. Vagy egyszerűbb öt percet írnod a regényedet, mint órákon át gyűrnöd egy fejezetet. A célok kitűzésekor nem szabad túl magasra tennünk a lécet, de túl alacsonyra sem. Tele vagyunk eszközökkel, amelyek megkönnyíthetik az életünket, de csak akkor fogjuk észrevenni őket, amikor készen állunk rájuk. Az olvasás során felismertem a környezetünk fontosságát, hatásait a szokásainkra, de többek között a szokáshurok fogalmával is megismerkedtem, ami három részből tevődik össze:
- JEL: Az, ami beindítja a szokást.
- CSELEKEDET: Az a tevékenység, amit végrehajtunk.
- JUTALOM: Amit megkapunk, megszerzünk a cselekvés által.
AMI VELEM MARADT, MINT GONDOLATISÁG: (SPOILER!)
- Van, hogy észrevétlenül ragadunk bele olyan szokásokba, amelyek valójában ártanak nekünk. Hogy felismerjük ezeket, folyamatos éberségre van szükségünk.
- A tevékeny ember sokszor önmaga ellensége. Például az, hogy hamar válaszolunk az emailekre, sokszor egy elmélyült munkafolyamatot szakítanak meg bennünk. Mások szemében hatékonyak, gyorsak, szorgalmasak vagyunk, de öngólt lövünk a koncentrált figyelem terén.
- A panaszkodás egy kényelmes opció, amellyel nulla erőfeszítéssel belebújhatunk azon áldozat szerepébe, akit vígasztalni, bátorítani, erősíteni kell. Semmit nem segít a helyzetünkön a sopánkodás.
- Az elkalandozó emberek valójában boldogtalanok (a múltba vagy a jövőbe menekülnek).
- A hibáinkat nem kudarcként kell felfogni, hanem visszajelzésként, hogy mivel tudnánk fejlődni.
- A fejlődés egy irány, nem pedig egy konkrét hely.
- Kulcsfontosságú a számunkra fontos értékek felismerése és az elsajátítani kívánt szokásunk összehangolása.
- A rövidtávú feedback rendszer felállítása a legjobb módja annak, hogy elérjük a hosszútávú céljainkat, és motiváltak, nyugodtak, türelmesek maradjunk az úton. Ilyen az, amikor összeírjuk a napi teendőinket, és szépen sorban kipipáljuk azokat, amiket elvégeztünk, teljesítettünk.
NEKED AJÁNLOM:
Ha szeretnél tenni azért, hogy önmagad legjobb változatává válhass, és szükségét érzed egy kis plusz erőnek, tudásnak.
IDÉZETEK A KÖNYV HANGULATÁBÓL:
"A tudatos élet számos előnnyel jár, nemcsak érzelmi és pszichológiai szempontból, hanem a fizikai jóllét szempontjából is, mivel erősíti az immunrendszert." (101. oldal)
"Az idő a legértékesebb erőforrásunk. Azt mondják, az idő pénz, de valójában sokkal értékesebb, mint a pénz, hiszen míg azt félre tudod tenni, és újat is tudsz keresni, addig az idővel ezt nem lehet megtenni. A percek mindenki számára ugyanúgy peregnek, nem lehet őket befagyasztani vagy visszaszerezni." (115. oldal)
Értékelés: 6/6
Szerző: Luca Mazzucchelli
Fordította: Lekli Medárd
Cím: Az 1% ereje, - Avagy hogyan hozd ki magadból a legjobbat a szokásaid révén
Eredeti cím: Fattore 1%. Piccole abitudini per grandi risultati
Kiadó: Partvonal
Kiadás: 2024
Oldalak száma: 285
szerző: nikiahatos