Ugrás a fő tartalomra

ITT JÁRTUNK: Igazi orvosságot jelent a Leander Szimfonik

Két év kihagyás után, szeptemberben újra Debrecenbe, a Kölcsey Központ Báltermébe érkezett a Leander Kills frontemberének, a metál és szimfonikus zene közönségét egyaránt megörvendeztető nem mindennapi produkciója, a Leander Szimfonik.


A közönség és a rajongók izgatottságát mi sem mutatja jobban, hogy a közel másfél órás előadásra az összes jegy elkelt, így teltház előtt hallgathattuk meg a Pejtsik Péter által a Leander Kills és az Amigod zenekarokból jól ismert dalok nagyzenekarra való átiratát. Az este folyamán különleges hangszerelésben, a Szolnoki Szimfonikus Zenekar előadásában és a már említett Pejtsik Péter vezetésével olyan jól ismert dalokat hallhattunk felcsendülni, mint a Te leszel a párom, az Én vagyok a veszély, az Örökzöld, vagy a Madár.

Azt, hogy a metál és a klasszikus zene milyen csodálatosan megfér egymás mellett, kiegészíti egymást az bizonyítja, hogy a közönség az első daltól az utolsóig együtt énekelte a dalokat az énekessel. Leander pedig ezt meghálálva egyszer karcos, mély hangján metál zenészként hörögve, majd ugyanabban a pillanatban már egy operaénekes tisztaságával, szenvedélyesen adta elő a szimfonikus zenekarhoz illő, megszelídült dallamokat.

A megható perceket sikerült némi humorral is fűszerezni, amely pillanatokat Leander szeretetreméltó bohókásságának, valamint a Pejtsik Péter által kitalált, Mozart korabeli mesterséges intelligencia gépnek köszönhetünk. A zenekarvezető a nagy nyelvi modellek mintájára egyes Leander dalok ütemeit, egy dobókockát és a közönség segítségét felhasználva új dalt alkotott, mely pár perc alatt a hallgatóság is igazi zeneszerzőnek érezhette magát.


Eme szórakoztató játék után újból jöhettek a már jól ismert Leander dalok: a 2015-ben elsőnek kiadott Szerelmetlen dal, vagy többek között a Tálas Áron (zongora) és Suha Tamás (hegedű) közreműködésével felcsendülő Ketten egyedül. Számomra azonban a legkatartikusabb élményt a legelső album címadó dala, a Túlélő című szerzemény adta, mely közben teljesen beleborzongtam a két eltérő zenei stílus ötvözetéből létrejött tökéletes dallamba. És bár az előadás Leander nevéhez kapcsolódik, nagyon jó volt azt is látni, hogy a zenészekkel egybeolvadva, alázattal és tisztelettel tekintett Pejtsik zenekarvezetőre, az ő iránymutatására és segítségére támaszkodott, ami különösen nehéz lehet egy metál formáció frontembere számára.

A koncert végén utolsó dalként a minden mélyérzésű, országát szerető ember számára fontos dal, a Hazám, hazám csendült fel, melyet követően álló vastapssal köszönte meg a közönség a csodálatos estét. Egy biztos: ezt a koncertélményt orvosságként írnám fel minden ember számára.

A Leander Szimfonik-ot utoljára az idei évben októberben láthatja a nagyérdemű Siófokon, de aki lemaradt az se csüggedjen, hiszen a Leander Kills zenekar koncertturnéra indul az október 4-én megjelenő Ébredés című albumával, melynek készítési folyamatáról és Leandernek az egyes dalokkal kapcsolatos gondolatairól addig akár rövid bemutató videókat is láthattok a formáció social média felületein, melyek megismerésére és az album meghallgatására buzdítanánk mindenkit. Találkozunk a koncerteken!


szerző: Nagy Kriszta
foto: Zsiga Pál