„Ha ma élne, szupersztár lenne” - mondja Liber Endre művészeti vezető, a szeptember 6-a és 8-a között, a világszínvonalú akusztikájú Lajtha Ház Kulturális Központban zajló Lajtha Fesztivál névadójáról. Korának nemzetközi hírű zeneszerzője volt, itthon mégis szinte elfelejtettük őt, pedig életműve telis-tele van csúcsteljesítményekkel. Ez az első alkalom, hogy egy napokon átívelő zenei fesztivállal adózunk Bartók és Kodály mellett a “három legnagyobb magyar” egyikeként emlegetett Lajtha László emlékének. Pedig olyan sok területen alkotott maradandót, hogy szinte felsorolni is nehéz, az egyik utolsó múlt századi humanista, polihisztor volt ő.
„Amikor Bartók azt írta egyik levelében, hogy Kodályon kívül Lajtha a másik nagy szerzőnk, az egy ígéret volt a jövő számára, hogy a munkássága majd egyszer beérik. Úgy tűnik, ezzel a fesztivállal végre megkaphatja méltó helyét.” – Balog József, zongoraművész.
A Lajtha Fesztivál programja igyekszik felmutatni Lajtha László zeneszerzői sokoldalúságát és a repertoár érvényességét. Balog József, a Lajtha-művek egyik legelhivatottabb interpretálója, a Berlinből érkező Notos Quartett és a hazai kamarazenélés egyik legtehetségesebb fiatal zenekara, a Korossy Quartet pedig lelkes Lajtha-rajongókká váltak a zeneszerző quartettjeivel való elmélyült foglalkozás során. A fesztivál külföldi vendége a Notos Quartett, 2022-ben a Sonynál játszotta lemezre - a világon elsőként - Lajtha zongoranégyesét, ennek magyarországi ősbemutatójára kerül sor a Lajtha Házban, szeptember 7-én, szombaton. A Lajtha-díjas Fülep Márk pedig a komponista fuvolára, hárfára és vonósokra írt kamarazenéiből válogat, a kifejezetten erre az alkalomra összeállt zenekarával.
„Mai füllel hallgatva is modernként, újként hat a 120 éves zongorarepertoár, és még mindig elképesztő hatása van, elképzelhetetlen nélküle a kortárs magyar zene.” – Balog József.
Balog Józseffel pódiumbeszélgetést is hallhat a közönség, a Lajtha-zongoraművek zenetörténeti és művészi jelentőségéről. Lajtha László életművének első számú szakértője, Dr. Solymosi-Tari Emőke tart előadást a zeneszerző quartetjeiről. Dr. Varga Sándor néprajzkutató, táncantropológus pedig Lajtha Lászlónak a néptánccal kapcsolatos eredményeit ismerteti meg a közönséggel. Lajtha felbecsülhetetlen etnográfusi munkáját olyan kiemelkedő előadók elevenítik fel, mint Navratil Andrea, Lakatos Róbert, Kiss Gy. László, a Tükrös Zenekar és a pozsonyi Ifjú Szivek Táncszínház. Mindemellett filmvetítés és változatos gyerekprogramok is várják az érdeklődőket szeptember első hétvégéjén, a Lajtha Ház 21. századi környezetében, Bicskén. A napközbeni programok ingyenesek, az esti koncertekre a belépés jegyvásárláshoz kötött.
forrás: Venczel Sára