Ugrás a fő tartalomra

Hetedszer közeleg a Szenes Iván Emlékkoncert

Hetedik alkalommal rendezik meg Szenes Iván tiszteletére az ingyenes emlékkoncertet szeptember 10-én 18.30-tól a tavaly felavatott Szenes Iván téren. A legendás dalszövegíró nevéhez olyan slágerek köthetők, mint az Úgy szeretném meghálálni, Kicsit szomorkás a hangulatom máma, Kislány a zongoránál, Vuk, Nehéz a boldogságtól búcsút venni, Nemcsak a húszéveseké a világ, Kicsi gyere velem rózsát szedni, Találkozás egy régi szerelemmel, Mindenkinek van egy álma, Mondd miért szeretsz te mást, Próbálj meg lazítani, vagy az Isten véled édes Piroskám.

Már a tavalyi koncert is különleges volt, hiszen Törőcsik Marival együtt a főpolgármester helyettes felavatta a Szenes Iván teret, viszont az idei est szintén kihagyhatatlan, hiszen még több érdekességet hoz: csatlakozik a fellépőkhöz többek között Korda György és Balázs Klári, Király Linda és zenekara, Malek Andrea, Balázs Fecó valamint a Józsefvárosi Cigányzenekar is Kathy-Horváth Lajossal. Az új fellépők mellett a korábbi alkalmakról jól ismert arcok is velünk maradnak: Bodrogi Gyula, Koós János, Voith Ági, Zalatnay Cini, Aradszky László, Mészáros János Elek, Vastag Tamás, Rakonczai Imi, Nyári Károly, Nyári Edit és Nyári Alíz, valamint a 3+2 is fellép. A nagyszabású, zenés talkshow-ban Bodrogi Gyula és Szenes Andrea a rendezvény két műsorvezetője osztanak meg eddig nem hallott történeteket. A koncerten átadásra kerülnek a Szenes Iván Művészeti díjak is. Mára a koncert Budapest egyik leglátogatottabb eseménye, illetve Józsefváros egyik legnagyobb rendezvénye lett. Évről évre tízezren érkeznek ide, soha nem voltak még ennyien ezen a téren.


„A mi koncertünk egy másik generáció sziget fesztiválja.”

A neves művészről és a közelgő koncertről a dalköltő lánya, Szenes Andrea a következőképpen mesélt: „A dédszüleim gyógypedagógusok voltak. Ők nyitották meg az első privát, bentlakásos kisegítő iskolát Magyarországon. Ehhez kerestek olyan területet, ahol tiszta a levegő. Bemérték, hogy a Rezső téren olyan a levegő, mint a Gellérthegyen, ezért költöztek Józsefvárosba. Később aztán kultúrtörténeti tér lett a Rezső tér, hiszen nem csak édesapám írta meg itt több mint 2000 dalát, 100 színdarabját, tucatnyi filmjét, hanem már a nagypapám Szenes Andor, a 30-as évek népszerű dalköltője is itt alkotott a téren Lehár Ferenccel és Kálmán Imrével. Olyan dalok fűződtek a nevéhez, mint például a Ma Önről álmodtam megint, az Ott fogsz majd sírni vagy a Kombiné. Ez az a tér, ahol a legtöbb magyar sláger született. S ez az egyetlen olyan koncert a világon, amely ott tudott megvalósulni, ahol a slágerek születtek. Bodrogi Gyulával azon viccelődtünk, hogy a mi koncertünk egy másik generáció sziget fesztiválja.”

Szenes Iván már 6 éves korában verset írt az édesanyjához. Édesapját 11 évesen elvesztette, ekkor írta egyik nagy slágerét a Mindenkit elfelednek egyszer-t. Gyermekkorától egészen 88 éves koráig élt és alkotott Józsefvárosban. Az írás a génjeiben volt: gimnazista korában még a Toldit is átverselte. Persze volt olyan munkája, amin nagyon sokat dolgozott, de könnyen írt, egy zseni volt.

„Édesapám szerette a népszerűséget és az embereket is”- teszi hozzá Szenes Andrea az író lánya és az est műsorvezetője. „Nagyon közvetlen volt, bárkivel szívesen beszélgetett, aki megszólította Józsefváros utcáin. Ő azon kevés szerzők egyike volt, akinek nem csak a műveit, az arcát is ismerték az emberek. Nem volt megosztó személyiség, nyolc évtizeden keresztül egy negatív cikk sem született róla. Édesapámat mindenki szerette."